Brzeg Dolny24
Z kraju

Nadmiar wody może być niebezpieczny dla zdrowia

Choć hydratacja jest ważna, zbyt duża ilość płynu może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Istnieje górna granica dziennego spożycia wody, która bezpiecznie wpływa na organizm.

27 czerwca 2026·2 MIN·0 WYŚWIETLEŃ
Nadmiar wody może być niebezpieczny dla zdrowia

Rozpowszechniony pogląd o konieczności picia dużych ilości wody przez cały dzień nie zawsze znajduje potwierdzenie w badaniach naukowych. Okazuje się, że podobnie jak w przypadku większości substancji, także w odniesieniu do wody możemy mówić o przedawkowaniu, które niesie ze sobą konkretne zagrożenia dla naszego organizmu.

Eksperci ostrzegają, że nadmierne spożycie płynów może prowadzić do zaburzeń równowagi elektrolitowej w organizmie. Kiedy pijemy zbyt wiele wody, stężenie sodu we krwi drastycznie maleje, co może doprowadzić do stanu hipotoni osmotycznej. To niebezpieczne zjawisko wpływa na funkcjonowanie komórek, szczególnie w mózgu, powodując obrzęk mózgu i potencjalnie groźne dla życia powikłania.

Pytanie o bezpieczną dzienną norma spożycia wody nie ma uniwersalnej odpowiedzi, gdyż zależy od wielu indywidualnych czynników. Wśród nich znajdują się wiek, płeć, poziom aktywności fizycznej, klimat oraz ogólny stan zdrowia. Osoby uprawiające intensywny sport, pracownicy fizyczni czy ludzie przebywający w gorącym otoczeniu mogą potrzebować większej ilości płynu niż pozostałe grupy populacji.

Medycy sugerują, że warto słuchać sygnałów wysyłanych przez własne ciało. Pragnienie jest naturalnym wskaźnikiem potrzeby nawodnienia, a większość zdrowych osób poprzez śledowanie tego impulsu utrzyma odpowiedni poziom nawodnienia bez ryzyka przedawkowania. Najlepiej obserwować wygląd swojego moczu – jasny kolor świadczy o dobrym nawodnieniu, natomiast zbyt bledna barwa może wskazywać na nadmiar spożywanej wody.

Na podstawie materiału RMF24. Link do oryginału →

AD
Administrator
Redaktor Brzeg Dolny24

Polecane